برد و باخت در زندگی زناشویی مطرررررح نیست!

 
بحث های بی اساس و مسائل اقتصادی، از مهم ترین موارد بروز مشاجره و تنش های خانوادگی میان زوج های جوان است که در همه این موارد پیشداوری منفی منجر به درگیری و تنش میان انها می شود.

  محققان کالج سنت جرج شهر لستر از میان عوامل بحران افرین در محیط خانوادگی ارتباط زوج های جوان را ازعوامل مهم و تأثیرگذار در اختلاف های زناشویی انها می دانند و معتقدند ارتباط انها نشأت گرفته از مشخصات فردی، ساختار فرهنگی و باورها و انتظارات این جوانان است که از دوران کودکی شان شکل می گیرد.

وقتی ارتباط به معنای مناسب میان جوانان وجود نداشته باشد انرژی عشق در بین زن و شوهر به آزردگی، خشم، طعنه ها و انتقادهای مکرر و نداشتن علایق جنسی تبدیل می شود.
با این همه اختلاف های شروع زندگی علل مختلفی دارد که مهم ترین آن نداشتن ارتباط میان زوجین است. اگر زوج ها تمایلات یکدیگر را برطرف نکنند آنها از یک واحد زوج خارج می شوند و آنجاست که تنش در خانواده اوج می گیرد .
کارشناسان خانواده به عوامل تنش زوج های جوان اشاره می کنند و می گویند: مشخصات فردی و خانوادگی افراد و مجموعه متغیرهای شخصیتی فرد که از دوران کودکی با خود به ارمغان می آورد، روی ارتباط زوجین اثر می گذارد.
به گفته اوعدم کنترل دربروز بیش از حد عواطف منفی و نداشتن مهارت کنترل خشم، نداشتن آگاهی جوانان از یکدیگر، حمایت نکردن زن و شوهر از همدیگر از جمله موارد تنش زا در زندگی زناشویی است.
در واقع باید به ساختار زندگی زوج ها و باورها و انتظارات آنان از یکدیگرتوجه داشت و دانست که تربیت زوجین در دوران کودکی و محیط خانوادگی افراد در روابط زوجین تأثیر بسزایی دارد.
 
● به نظرات یکدیگر احترام بگذارید
 
هنگامی که شما عصبانی می شوید نه صدای کسی را می شنوید و نه به موضوع دیگری می توانید فکر کنید. یادتان باشدکه دراین لحظه هیچ گاه با همسرتان وارد صحبت و گفت وگو نشوید، زیرا نتیجه ای نخواهید گرفت .

 

مشاوران خانواده معتقدند، در برخی موارد ممکن است نظر شما مخالف عقیده همسرتان باشد.
باید قبول کنید که هرکس حق دارد عقیده و فکر خود را داشته باشد و به نظرات یکدیگر احترام بگذارید. نظر خود را بیان کنید اما نه به صورتی که به دنبال تخریب همسرتان باشید. اگر مخالف عقیده او هستید با آرامش نظرتان را بیان کنید. مهم نیست که چه کسی درست می گوید یا چه کسی اشتباه فکر می کند، چرا که در زندگی مشترک برد و باخت مطرح نیست . وقتی در زندگی مشکلی پیش می آید هیچ گاه مشکلات گذشته را دوباره مرور نکنید، این کار جز با تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه ای نخواهد داشت.
برگرفته از وبلاگ http://avaeiran.persianblog.ir
/ 1 نظر / 20 بازدید